cnt voy

OCTOPUS engine | mechatronic | electronic | 3print | arduino | raspberry pi |

webové prezentace, databázové aplikace, elektronika, raspberry, PIC

home    tree    mail  l  Čeština

Databáze | MySQL | SQLite


MySQL je databázový systém, vytvořený švédskou firmou MySQL AB, nyní vlastněný společností Sun Microsystems, dceřinou společností Oracle Corporation.
Jeho hlavními autory jsou Michael „Monty“ Widenius a David Axmark. Je považován za úspěšného průkopníka dvojího licencování – je k dispozici jak pod bezplatnou licencí GPL, tak pod komerční placenou licencí.

MySQL je multiplatformní databáze. Komunikace s ní probíhá – jak už název napovídá – pomocí jazyka SQL. Podobně jako u ostatních SQL databází se jedná o dialekt tohoto jazyka s některými rozšířeními.

Pro svou snadnou implementovatelnost (lze jej instalovat na Linux, MS Windows, ale i další operační systémy), výkon a především díky tomu, že se jedná o volně šiřitelný software, má vysoký podíl na v současné době používaných databázích. Velmi oblíbená a často nasazovaná je kombinace Linux, MySQL, PHP a Apache jako základní software webového serveru („technologie LAMP“).
MySQL bylo od počátku optimalizováno především na rychlost, a to i za cenu některých zjednodušení: má jen jednoduché způsoby zálohování, a až donedávna nepodporovalo pohledy, triggery, a uložené procedury. Tyto vlastnosti jsou doplňovány teprve v posledních letech, kdy začaly nejčastějším uživatelům produktu – programátorům webových stránek – již poněkud scházet.
 
Správa připojení a bezpečnost
Každé klientské připojení dostane uvnitř serverového procesu vlastní vlákno (thread). Dotazy tohoto připojení se vykonávají uvnitř tohoto jediného vlákna, které zase sídlí na jednom jádru nebo CPU. Protože server udržuje vlákna v cache, nemusejí se vytvářet a likvidovat pro každé nové připojení. Autentizace je založena na uživatelském jménu, hostiteli, odkud pocházejí a heslu. Dají se také používat certifikáty X509 přes připojení SSL. Jakmile se klient připojí, server pro každý dotaz vydaný klientem ověřuje, zdali má patřičná oprávnění pro akci, kterou chce vykonat.
 
Úložné enginy (úložiště dat)
MySQL ukládá každou databázi (také se jim řiká schéma) do podadresáře svého datového adresáře na odkladovém souborovém systému. Když vytvoříte nějakou tabulku, MySQL uloží definici tabulky do souboru .frm, který má název shodný s názvem tabulky. Pokud tedy vytvoříte tabulku nazvanou MyTable, MySQL vytvoří definici tabulky jako soubor MyTable.frm. Protože MySQL používá při ukládání definic souborový systém, otázka rozlišování velikosti písmen je nezávislá na platformě. Na instalaci MySQL na Windows se velikost písmen v názvech tabulek a databází nerozlišuje, na unixových systémech se velikost písmen rozlišuje. každý úložný engine ukládá tabulky a indexy jinak, definici tabulky ovšem zpracovává samotný server.
MySQL nabízí několik typů úložných enginů (storage engine), které se liší svými možnostmi, použitím a způsobem ukládání dat do souborů
(zdroj Wikipedia)
 
SQLiteOctopus engine je několik speciálně vyvynutých modulů (objektovy a předdefinované struktury v PHP)


 


OCTOPUS? O čem to je?


OCTOPUS engine je značka zastřešující hned několik produktů.
Pokud chcete své internetové stránky rozšířit a Váš stávající redakční systém to neumožní, můžete vyzkoušet správu jednoduchých tabulek a databází (MySQL nebo SQLite) pomocí OCTOPUS CMS engine.
Samostatou kapitolou je internetová evidence úkolů ukoly.info.Historie


1999 - jádro redakčního systému - editace krátkých textů na webu (PHP 3.0)
2002 - první verze redakčního systému OCTOPUS 1.0
2005 - statistiky přístupů ASTRA stat.
2006 - bannerový systém ASTRA adv.
2007 - s verzí PHP 5.0 přepracováno jádro a nové objekty (moduly PHP) pro lepší práci s databázemi
2008 - ukoly.info - první verze úkolového systému (task manager)
2009 - OCTOPUS engine - základní verze databázového systému
2010 - CMS OCTOPUS 2.0 v nové verzi PHP 5.2, jednoduchý strukturovaný katalog zboží 
2011 - OCTOPUS e-shop LITE - základní verze v PHP 5.3 s SQLite databázemi
2012 - vytvořena stránka octopusengine.eu s cílem informovat o vylepšování a rozřiřování stávajících produktůDatabáze SQLite jsme testovali pro 100000 (sto tisíc) záznamů a cílené - dobře zadané - výběry probíhaly v překvapivě krátkých časech.
Pro běžné webové aplikace je i tento druh databáze zcela vyhovující.
.: